EO Metterdaad & Dorcas
Samen maken we verschil. EO Metterdaad en Dorcas werken al jaren samen om mensen in nood hoop, hulp en toekomst te bieden. Op deze pagina lees je hoe die samenwerking eruitziet, welke projecten we samen uitvoeren en hoe jij daaraan kunt bijdragen.
Wat is EO Metterdaad?
EO Metterdaad is het hulpplatform van de Evangelische Omroep. De stichting bestaat al meer dan vijftig jaar en combineert het vertellen van verhalen met het bieden van hulp. EO Metterdaad wil de liefde van God zichtbaar maken en geeft via media-uitingen stem en steun aan mensen wereldwijd die leven in armoede of onrecht.
Met uitzendingen op televisie en radio, verhalen in het EO-magazine Visie en online content vraagt EO Metterdaad aandacht voor projecten. IDeze media-uitingen worden gefinancierd door de NPO. De fondsenwerving wordt verzorgd door het team van de EO, met ondersteuning vanuit stichting EO Metterdaad.
Elke maand staat een nieuw project centraal: een zogenoemd maandproject. Deze projecten worden via tv, radio, website, social media en campagnes extra onder de aandacht gebracht
Hoe werken Dorcas en EO Metterdaad samen?
Dorcas is een vaste partnerorganisatie van EO Metterdaad. Vanuit gedeelde waarden als geloof, gerechtigheid en naastenliefde helpen we mensen in armoede en noodsituaties. EO Metterdaad maakt via de televisieprogramma's op NPO 2 en via de online kanalen zichtbaar wat Dorcas doet in landen als Zuid-Soedan, Oekraïne en Syrië. Ze werft fondsen, bezoekt projecten en zorgt dat donateurs weten waar hun gift terechtkomt.
EO Metterdaad voert zelf geen projecten uit, maar ondersteunt partnerorganisaties zoals Dorcas met zichtbaarheid, communicatie en fondsen. Naast Dorcas zijn er nog tientallen andere (hulp)organisaties waar EO Metterdaad een partnerschap mee heeft.
EO Metterdaad-projecten samen met Dorcas
De afgelopen jaren hebben we veel projecten samen met EO Metterdaad mogen doen. Hieronder een kort overzicht van onze projecten. Verderop deze pagina lichten we deze projecten verder toe.
Paascampagne in Syrië (2025)
EO Metterdaad bracht in beeld hoe Dorcas werkt in Syrië – via mobiele klinieken en gemeenschapscentra. Kijkers thuis zagen de veerkracht van mensen die ondanks alles blijven hopen.
Lichtpuntjes in Oekraïne (2024/2025)
In de regio Zaporizhzhia ontvangen kwetsbare ouderen voedsel, verzorging en pastorale steun. Medewerkers gaan bij hen op bezoek, luisteren naar hun verhaal en bieden hulp op maat. Zeker rond kerst is dat van onschatbare waarde.
Herstel in Syrië (2024)
In Aleppo herstellen we huizen die beschadigd zijn door aardbevingen. Zo krijgen 2.400 mensen weer een veilig thuis. Dankzij de steun van EO Metterdaad kunnen gezinnen hun leven stukje bij beetje weer opbouwen.
Bescherming tegen het water in Zuid-Soedan (2023/2024)
Na zware overstromingen bouwden we samen een dijk van 23 km lang. Gezinnen keerden terug naar hun dorpen, scholen konden weer open en vrouwen speelden een belangrijke rol in de wederopbouw van de voedselvoorziening.
Landbouw in Tanzania (2024)
Boeren leren hoe ze hun land vruchtbaar houden met slimme methodes die ook de natuur helpen herstellen. Dit geeft gezinnen nieuwe hoop en een beter inkomen.
Paascampagne in Syrië
De oorlog in Syrië heeft een heel spoor van vernieling achtergelaten. In 2025 mocht Dorcas Syrië een filmploeg van EO Metterdaad verwelkomen. Tijdens hun trip zag de crew het werk van Dorcas waaronder een mobiele kliniek en onze gemeenschapscentra.
Arjan Lock van EO Metterdaad ontmoette tijdens zijn reis onder andere Batul, zij is getrouwd en moeder van drie kinderen. Haar huis is door een raket vernietigd, nu woont ze met haar gezin in een gehuurde kamer. Haar man gaat elke dag de straat op om klusjes te doen waarmee hij geld kan verdienen voor een maaltijd. Geen werk, betekent die dag geen eten voor Batul en haar gezin. De Syrische geeft niet op. Ze gelooft dat er aan alle ellende een einde komt. Ze vindt steun in het buurthuis van Dorcas. Met andere vrouwen kan ze daar haar ellende delen en voelt ze zich veilig en gehoord.
Bekijk alle afleveringen van EO Metterdaad in Syrië hier
Oekraine: Licht brengen in donkere tijden
In december 2024 reisde EO Metterdaad af naar Oekraïne om met eigen ogen te zien hoe Dorcas werkt in de Zaporizhzhia-regio. In deze moeilijke omstandigheden bezocht de filmploeg kwetsbare ouderen die pastorale zorg, voedsel en hygiënehulp ontvangen. De uitzending liet zien hoe Dorcas hen nabij is, juist rond de feestdagen. Voor veel kijkers was het een aangrijpende inkijk in het leven van ouderen die ondanks alles blijven volhouden.
Syrië: Herstel na de aardbeving
Op 6 februari 2023 was het goed mis. In Turkije en Syrië vindt er hevige aardbeving plaats. De beving had een kracht van 7,8 op de schaal van Richter. In Aleppo herstellen we met steun van EO Metterdaad de woningen van mensen die getroffen zijn door zware aardbevingen. In totaal worden 280 huizen met lichte schade gerepareerd en 10 woonblokken met middelzware schade gerenoveerd. Zo helpen we 2.400 mensen aan een veilig onderkomen. Deze steun draagt bij aan het herstel van leefomstandigheden én aan de veerkracht van getroffen gemeenschappen.
Tanzania: Veerkracht voor boeren
In het Chemba-district in Tanzania leren boeren hoe ze hun land duurzaam kunnen bewerken via de PIP-methode: gezinsgerichte planning, bodemherstel en slimme landbouw. Zo verbeteren ze hun oogst én hun toekomst.
Vrouwen en jongeren starten kleine bedrijfjes en dragen bij aan het gezinsinkomen. Boeren krijgen weer grip op hun leven, met meer voedselzekerheid en een sterker netwerk in hun dorp. Dit project, met steun van EO Metterdaad, geeft mensen ruimte om zelf te bouwen aan een beter bestaan vandaag en morgen.
Zuid-Soedan: Een dijk van een project
Met steun van EO Metterdaad werd in Akon South een 23 kilometer lange dijk aangelegd. Deze beschermt huizen, scholen en landbouwgrond tegen overstromingen. Dankzij dit project konden gezinnen terugkeren, werd voedselproductie hersteld en groeide de voedselzekerheid van 15% naar bijna 74%. Lokale bewoners zijn betrokken bij het onderhoud van de dijk en vooral vrouwen spelen een belangrijke rol in de voedselvoorziening. Zo bouwen we samen aan duurzame bescherming en een hoopvolle toekomst.
Hoe jij kan bijdragen aan onze projecten
Ben je enthousiast geworden over deze projecten? Overweeg dan om mee te bidden voor deze projecten en landen of door structureel een gift te geven aan Dorcas. Hierboven is nog maar een kleine greep van de projecten die we doen. Naast EO Metterdaad zijn er nog andere Nederlandse, internationale en lokale partners waarmee we werken. We zijn altijd lokaal geleid door onze eigen Dorcas-landenkantoren. Daarmee helpen we jaarlijks bijna 1 miljoen mensen in nood, in dertien landen.